Tradice ve školce

Začátek roku 2015 jsme v naší školce pojali v duchu lidových tradic. V únoru jsme uspořádali jako každý rok karneval – nejdříve ve školce se zábavným programem a soutěžemi, potom jsme se všichni společně vydali na masopustní průvod Mníškem. V maskách, s hudebními nástroji a za zpěvu tradičních masopustních písní jsme vykouzlili úsměv na tvářích všem, které jsme cestou potkali. Dětem se neobvyklá vycházka moc líbila a příští rok určitě uspořádáme masopustní průvod znovu.

Na konci března jsme se seznámili s další z našich nejstarších a nejznámějších tradic – vynášení Morany. S dětmi jsme si o této tradici dlouho dopředu vyprávěli, naučili jsme se básničky, kterými se zima vyprovází. Figurínu Morany jsme s dětmi na školní zahradě společně vyrobili z klacků, pytlů a slámy, ozdobili jsme ji náhrdelníkem ze šnečích ulit a barevným šátkem. V pátek 27. března jsme vyrazili Moranu upálit a vyhnat zimu z města. U potoka jsme zazpívali a přednesli básničky, hořící Moranu jsme hodili do vody a vydali se hledat zelený stromek, který jsme ozdobili barevnými pentličkami a jako symbol jara nám teď zdobí vchod do naší školy.

Fotografie v sekci SPOLEČNÉ.

Mgr. Jana Žáková

0 odpovědí

Zanechte komentář

Chcete se zapojit do diskuze?
Žádný problém!

Napsat komentář